Wychowanie komunikacyjne c.d.

In Aktualności, Sport, Wydarzenia by Anna_Michnicka

W związku z realizowanym w naszej szkole autorskim programem „Wychowania komunikacyjnego” w minionych miesiącach odbyło się wiele spotkań, prelekcji, zajęć dotyczących zagadnień ruchu drogowego mających na celu przygotowanie dzieci do egzaminu na kartę rowerową. W każdy z nich towarzyszył nam  funkcjonariusz KPP w Pińczowie asp. Dawid Mucha. Jednym z ciekawych tematów była nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wzięli w nim udział nie tylko policjanci, ale również strażacy. Głównym celem prelekcji było przekazanie dzieciom niezbędnych informacji na temat postępowania w przypadku nagłych sytuacji wymagających udzielenia pomocy. Policjanci i Strażacy omówili, jakie są kroki do podjęcia w sytuacjach awaryjnych, jak reagować, gdy ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, oraz jak uniknąć potencjalnych zagrożeń. Przypomniano również numer alarmowy. Część zajęć stanowiła również praktyka, w której dzieci miały okazję wykorzystać zdobytą teoretyczną wiedzę. Pod czujnym okiem strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie oraz asp. Dawida Muchy, uczestnicy spotkania praktykowali udzielanie pierwszej pomocy. Ćwiczenia obejmowały m.in. wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), prawidłowe ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, opatrywanie ran oraz korzystanie z automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).

Dodatkowo do prowadzenia zajęć praktycznych przygotowany został tor rowerowy na placu przed internatem szkoły na ul. Pałęki 26, gdzie młodzież przygotowywała się do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Również cykliczne wyjazdy do miasteczka rowerowego do Jędrzejowa sprzyjały skutecznej nauce. Pod koniec maja uczniowie naszej szkoły przystąpią do egzaminu na kartę rowerowa. Życzymy im pozytywnego wyniku i otrzymania uprawnień na tzw. pierwsze „prawo jazdy”.

Małgorzata Gurak
Katarzyna Bandura