Jasełka 2019

In Aktualności, Uroczystości, Wydarzenia by Anna_MichnickaLeave a Comment

Boże Narodzenie to czas szczególny, magiczny… Czas radości, refleksji. To czas miłości, spokoju, wspólnych chwil spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Wiąże się z nim wiele zwyczajów. Jeden z nich to Jasełka, które wprowadzają w ten niezwykły, świąteczny klimat i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Dlatego też tradycją naszej szkoły, są
coroczne Jasełka przygotowywane przez uczniów pod okiem nauczycieli. Młodzież naszego Ośrodka w dniu 13 grudnia 2019r. miała możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych – aktorskich, wokalnych i muzycznych. W pięknej scenografii, młodzi aktorzy wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Na zaproszenie Pana Dyrektora oraz całej społeczności szkolnej odpowiedzieli liczni i znamienici goście na czele z Biskupem Diecezji Kieleckiej – Jego Ekscelencją Marianem Florczykiem. Swoją obecnością zaszczycili nas: Gwardian Zakonu Ojców Franciszkanów w Pińczowie – ojciec Jakub Mentel, Proboszcz Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie – Wojciech Madej, Dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego Ojca Gwidona – siostra Dobromiła Kurek,Wojewoda Świętokrzyski – pan Zbigniew Koniusz,Przewodniczący Komisji Zdrowia Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Powiatu Pińczowskiego – pan Jerzy Mucha, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów – pan Włodzimierz Badurak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Urzędu Miasta i Gminy Pińczów – pan Kazimierz Klasiński ,Skarbnik Urzędu Miasta i Gminy Pińczów – pani Mirosława Wiśniewska. Byłi z nami również Wójt Gminy Kije – pan Tomasz Socha, Wójt Gminy Złota – pan Tadeusz Sułek , Sekretarz Gminy Sobków -pani Iwona Mitręga, Zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie – brygadier Jarosław Huk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pińczowie – pan Krzysztof Wąsik, Dyrektor Hali Widowiskowo Sportowej w Pińczowie – pan Michał Klamiński , Prezes Stadniny Koni w Michałowie -pani Monika Słowik, oraz nasz hojny sponsor – pan Zbigniew Baran.
Spotkanie rozpoczęło się od przemowy Pana Dyrektora Jacka Kapałki , który przywitał wszystkich ciepło i podziękował za tak liczne przybycie. Pan Dyrektor złożył obecnym piękne świąteczno-noworoczne życzenia, po czym oddał głos Pani Annie Michnickiej, prezesowi Fundacji Złote Serce, która również życzyła zebranym zdrowych i spokojnych Świąt.
,,Życzę Wam wszystkim, żebyście nie czuli się nigdy samotni, ale żebyście w sercu zawsze czuli
obecność Boga” – mówił Biskup Diecezji Kieleckiej Jego Ekscelencja Marian Florczyk, składając życzenia radosnych świąt. Do życzeń dołączył Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz oraz Pan Tomasz Socha -Wójt Gminy, który obdarowany został Kapitułą Aniołków Fundacji Złote Serce w podzięce za pomoc ,przyjaźń i współpracę.
„Raz w wigilijną, mroźną noc, gdy radość trwała do świtania, Po śniegu boso dziewczynka szła, niosąc zapałki do sprzedania. Beztroscy, rozbawieni ludzie, w swych ciepłych domach jedli cuda, a ona stała przemarznięta, wciąż myśląc, że się sprzedaż uda”.
Święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją do przygotowania inscenizacji jednej z najpiękniejszych i najbardziej wzruszajacych baśni H. Ch. Andersena. ” Dziewczynka z zapałkami”, którego scenariusz opracowały i wyreżyserowały pani Małgorzata Gurak, Katarzyna Bandura, nauczyciele tej szkoły. Oprawą muzyczną zajęli się pan Michał Mazur i pan Kamil Latocha. Tytułowa dziewczynka z zapałkami w ostatni wieczór starego roku bosa, głodna i zmarznięta wędruje po ulicach swojego miasta, daremnie próbując sprzedać choćby jedną wiązkę zapałek. Jednak nikt z przechodniów spieszących się do swych domów na noworoczne przyjęcia nie zwraca na nią uwagi… Bajeczna scenografia oraz oprawa muzyczna przeniosły widzów w świat bajki, tyle że tym razem krótka historia ubogiej, samotnej dziewczynki, kończy się dobrze. Pewna bogata rodzina zaprasza dziewczynkę na święta do swojego domu, daje jej ciepłe ubranie, pozwala cieszyć się blaskiem choinki i wspólnie przeżyć narodziny „maleńkiej miłości”. Uczniowie ukryli w swoich oryginalnych jasełkach jasne przesłanie: warto się rozejrzeć wokół siebie, aby dostrzec osoby, które potrzebują naszej pomocy, uwagi czy po prostu dobrego słowa i uśmiechu. Przede wszystkim jednak nikt nie powinien czuć się samotnie w tę wyjątkową noc, w noc Bożego Narodzenia. Poruszająca opowieść, która pobudza wrażliwość oraz
uczy empatii doskonale wpisała się w przedświąteczny okres. Przypomniała, że Boże Narodzenie to nie tylko czas prezentów i wystawnego jedzenia, to czas, w którym Dzieciątko Jezus pokazuje, co powinno być ważne w naszym życiu. Przepiękne sceny z baśni były przeplatane śpiewem polskich i angielskich pastorałek. Ogromny entuzjazm widzów wzbudził taniec śnieżynek wykonany przez uczennice naszej szkoły. W magiczny nastrój wprowadziła nas również przepiekna scenografia bożonarodzeniowa przygotowana przez panią Katarzynę Kabat. Znakomicie odegrane role wzruszyły widownię do łez, a jednocześnie przypomniały o fundamentalnej relacji między ludźmi, jaką jest pomoc i życzliwość drugiemu człowiekowi. Widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami, i jak przystało na bożonarodzeniowe świętowanie wszyscy zgromadzeni udali się na wspólne wigilijne biesiadowanie.
Pamiętajcie o tym, że dziewczynki z zapałkami są wśród nas o każdej porze roku.
Zdrowych, Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Leave a Comment