Zielona Szkoła to wydarzenie, na które z niecierpliwością czekali wszyscy. Jest ona nie tylko momentem, w którym uczniowie mogą rozwinąć kreatywność czy kooperację, ale także – co jest obecnie niezwykle ważne – spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu. Rzeczywistość szkolna czy domowa zazwyczaj nie sprzyja bliskiemu kontaktowaniu z naturą, a wyjazd na zieloną szkołę daje taką możliwość.
Jak co roku wybraliśmy się do kaszubskiego miasteczka położonego nad Zatoką, która wzięła od niego swoją nazwę – Puck. Jest to miasto nie należące do wielkich, jednak ze względu na swoje położenie stanowi ważny punkt turystyczny na polskim wybrzeżu.
Zwiedziliśmy wiele ciekawych i interesujących miejsc, jednak do tych najbardziej pozostających w naszych pamięciach bez wątpienia należą:
- Godzinny rejs z Gdyni na Hel, podczas którego słuchaliśmy ciekawych morskich opowieści i podziwialiśmy niesamowite widoki.
Cypel Helski to najdalej wysunięta w morze część Półwyspu Helskiego. To jedno z najciekawszych geograficznie miejsc w Polsce. Niektórzy używają nazwy “cypel helski” w kontekście całej, dużej, wielokilometrowej części mierzei, obejmującej zarówno miasto Hel jak i okoliczne lasy i plaże.
- Gdańsk – Park Oliwski to ostatni z licznych niegdyś ogrodów miejskich, który przetrwał do naszych czasów i służy jako oaza piękna i ciszy pośrodku miasta. Park Oliwski to wymarzone miejsce na odzyskanie wewnętrznej równowagi, spokoju, wyciszenie się.
Wartość parku polega na tym, że spotykamy w nim cenne okazy flory pochodzące niemal ze wszystkich kontynentów. Nazwy drzew pochodzących z różnych obszarów kuli ziemskiej można przeczytać na tabliczkach. Rosną tu między innymi wspaniałe modrzewie europejskie i modrzew japoński, kasztanowce białe i kasztan jadalny, dęby czerwone i dąb szypułkowy, tulipanowce amerykańskie, brzozy brodawkowate, magnolie drzewiaste oraz daglezje zielone i wiele innych egzotycznych drzew.
- Archikatedra – Organy Oliwskie – w 2003 roku przebudowane zostały organy chórowe, które od tej pory posiadają siedemnaście rejestrów. Oprócz tego zainstalowany został nowy elektroniczny stół gry umożliwiający szybki wybór spośród sześćdziesięciu czterech kombinacji ustawień instrumentu. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ oliwskie organy wykorzystywane są codziennie nie tylko do celów liturgicznych, ale także podczas demonstracji organowych dla turystów. Mieliśmy okazję brać udział w pięknym 20 minutowym koncercie.
- Sopot – Molo imienia Jana Pawła II to najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Ma około pół kilometra długości – część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta. Obiekt początkowo spełniał funkcję lokalnej przystani, dopiero po pewnym czasie (po rozbudowie uzdrowiska) uzyskał funkcję rekreacyjną. Z mola podziwiać można widok na Grand Hotel, port morski Gdańsk oraz Kępę Redłowską.
- Turniej bocce – do rywalizacji w turnieju przystąpili wszyscy chętni podzieleni na trzy kategorię: dzieci ze szkoły podstawowej, uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy i warsztatów terapii zajęciowej w Michałowie oraz rodzice. Uczestnicy zabawy zostali nagrodzeni za zajęcie pierwszych miejsc przez Dyrektora nagrodami rzeczowymi a pozostali otrzymali słodkie upominki.
- Liczne dyskoteki oraz grille – każdego wieczoru czekała już na naszych uczniów głośna muzyka dobiegająca z altany oraz zapach pieczonych kiełbasek, kaszanek, mięs. Pomimo wielu przebytych kilometrach wszyscy z pełną energią i zapałem do zabawy pojawialiśmy się aby wspólnie bawić się i integrować z pozostałymi grupami.
Podczas tego wyjazdu uczestnicy przeżyli mnóstwo przygód, zwiedzili wiele pięknych miejsc, które na długo pozostaną w ich pamięci. To wszystko miało miejsce w pięknej nadmorskiej okolicy, z wyjątkowo dobrze wpływającym na zdrowie klimacie.